Pompy zatapialne do odwadniania wykopów

Większość pomp zatapialne solidnych marek – FLYGT, EVAK, TSURUMI , GRINDEX świetnie nadaje się do odwadniania wykopów, ale przecież nie każda pompa wśród nich musi być tak samo odpowiednia dla tych celów. Na co więc zwrócić uwagę przy dobieraniu pompy do takich zastosowań ?

Moc pompy

Moc pompy powinna być tak dobrana, aby spełnić nasze wymagania (wydajność, wysokość podnoszenia). Zawsze lepiej jest zostawić trochę mocy „na zapas”, co usprawnia pracę i sprawi, że pompa się nie będzie mocno nagrzewać.

Konstrukcja pompy

Do odwadniania wody z wykopów najlepiej nadają się pompy z króćcem wylotowym u góry. W takich pompach woda przepływająca chłodzi silnik co sprawia, że nie musi być ona w pełni zanurzona, wystarczy tylko, że dolna jej część jest pod wodą.

Do odwadniania wykopów lepiej niż pompy szlamowe (wirnik o przelocie swobodnym, duży przelot) nadają się zwykłe pompy do odwadniania o ograniczonym (poprzez kosz ssawny w dolnej części pompy) przelocie (np: 12mm), gdzie nie zachodzi sytuacja, kiedy pompa pobiera z wodą i przepompuje niepotrzebnie np: duże kamienie czy śmieci co naraża wirnik na zapychanie i sprawia, że jego zużycie jest większe.

Materiały konstrukcyjne

Ważne aby korpus oraz wirnik pompy był odporny na ścieranie i korozję. Uzyskuje się to poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów.

Zobacz przykładowe pompy do odwadniania wykopów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *